Förtroendevalda politiker i Region Jönköpings län

Regionfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Regionfullmäktige består av 81 ledamöter och är regionens högsta beslutande församling. Fullmäktige sammanträder tio gånger om året och fattar beslut om regionens verksamhet i stort.

Länkar:
Handlingar och protokoll

Uppdrag (165 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
De Basso Rachel Socialdemokraterna Ledamot 1
Sacic Senada Moderaterna Ledamot 2
Godrén Samuel Sverigedemokraterna Ledamot 3
Iveroth Peter Kristdemokraterna Ledamot 4
Gustafsson Thomas Socialdemokraterna Ledamot 5
Bengtsson Anders Moderaterna Ledamot 6
Töre Elisabeth Vänsterpartiet Ledamot 7
Dimoski Vlada Socialdemokraterna Ledamot 8
Walfridsson Emilie Centerpartiet Ledamot 9
Aurell Leontina Sverigedemokraterna Ledamot 10
Frisk Maria (Mia) Kristdemokraterna Ledamot 11
Sandgren Håkan Socialdemokraterna Ledamot 12
Nilsson Eva Moderaterna Ledamot 13
Tholén Olsson Anna Vårddemokraterna Ledamot 14
Hultin Mari Liberalerna Ledamot 15
Oswald Liza Socialdemokraterna Ledamot 16
Andersson Robert Sverigedemokraterna 2:e vice ordförande 17
Jarstig Hans Kristdemokraterna Ledamot 18
Vestman Linda Socialdemokraterna Ledamot 19
Bergbom Karl Moderaterna Ledamot 20
Strand Kim Vänsterpartiet Ledamot 21
Hagård Jessica Centerpartiet Ledamot 22
Lindgren Rebecca Sverigedemokraterna Ledamot 23
Söderberg Irada Socialdemokraterna Ledamot 24
Stråth Eva Kristdemokraterna Ledamot 25
Lindén Thomas Moderaterna Ledamot 26
Nichta Cristina Socialdemokraterna Ledamot 27
Moln Teike Olle Sverigedemokraterna Ledamot 28
Gardestrand Tina Socialdemokraterna Ledamot 29
Lundgren Pontus Moderaterna Ledamot 30
Tornell Joseph Kristdemokraterna Ledamot 31
Hansson-Dahl Krister Socialdemokraterna Ledamot 32
Malmerfors Martin Vårddemokraterna Ledamot 33
Milton Mona Sverigedemokraterna Ledamot 34
Sporrong Esbjörnsson Henrik Moderaterna Ledamot 35
Svenberg Per Socialdemokraterna Ledamot 36
Karlsson Nyborg Håkan Sverigedemokraterna Ledamot 37
Ekered Tommie Moderaterna Ledamot 38
Nedergaard-Hansen Martin Vårddemokraterna Ledamot 39
Samuelsson Monica Kristdemokraterna Ledamot 40
Amundson Aneth Socialdemokraterna Ledamot 41
Svensson Ulf Sverigedemokraterna Ledamot 42
Eriksson Per Centerpartiet Ledamot 43
Gyllensten Tobias Socialdemokraterna Ledamot 44
Hammar Kerstin Moderaterna Ledamot 45
Nilsson Linnéa Vårddemokraterna Ledamot 46
Högberg Maria Sverigedemokraterna Ledamot 47
Ivarsson Pernilla Kristdemokraterna Ledamot 48
Ekvall Mikael Vänsterpartiet Ledamot 49
Stark Annki Socialdemokraterna Ledamot 50
Andersson Lisbeth Moderaterna Ledamot 51
Offenbartl Karsten Socialdemokraterna Ledamot 52
Werner Elisabeth Sverigedemokraterna Ledamot 53
Bodenäs Magnus Vårddemokraterna Ledamot 54
Ekström Jimmy Liberalerna Ledamot 55
Stende Carina Socialdemokraterna Ledamot 56
Andersson Leif Centerpartiet Ledamot 57
Danielsson Per Kristdemokraterna Ledamot 58
Andreasen Fälth Jonna Sverigedemokraterna Ledamot 59
Carlo Kristina Moderaterna Ledamot 60
Tvarnö Henrik Socialdemokraterna Ledamot 61
Kauppinen Markus Socialdemokraterna Ledamot 62
Granberg Gottlieb Moderaterna Ledamot 63
Ganekind Katja Sverigedemokraterna Ledamot 64
Lundgren Pontus Vårddemokraterna Ledamot 65
Evaldsson Emma Kristdemokraterna Ledamot 66
Törnqvist Desirée Socialdemokraterna Ordförande 67
Pettersson Raymond Centerpartiet Ledamot 68
Gustafsson Anders Moderaterna 1:e vice ordförande 69
Bergh Hampus Sverigedemokraterna Ledamot 70
Johansson Simon Socialdemokraterna Ledamot 71
Ljungström Malin Vårddemokraterna Ledamot 72
Eliasson Eva Socialdemokraterna Ledamot 73
Löfstedt Ann-Katrin Moderaterna Ledamot 74
Carlzon Arnold Kristdemokraterna Ledamot 75
Gustafsson Anders Sverigedemokraterna Ledamot 76
Eriksson Bengt-Ove Vänsterpartiet Ledamot 77
Johansson Fredrik Socialdemokraterna Ledamot 78
Sveningson Fredrik Liberalerna Ledamot 79
Olsson Jennie Vårddemokraterna Ledamot 80
Nichitelea Razvan Centerpartiet Ledamot 81
Lagerkvist Filippa Moderaterna 1:e ersättare 82
Johannesson Lina Centerpartiet 1:e ersättare 83
Vanciu Andreea Liberalerna 1:e ersättare 84
Axelsson Zeljka Kristdemokraterna 1:e ersättare 85
Ramnemo Anna-Karin Vänsterpartiet 1:e ersättare 86
Lipponen Jan-Ove Sverigedemokraterna 1:e ersättare 87
Hörberg Butler Emma Vårddemokraterna 1:e ersättare 88
Puskar Mirsad Moderaterna 1:e ersättare 89
Gustafsson Anette Centerpartiet 1:e ersättare 90
Carlsson Micael Liberalerna 1:e ersättare 91
Oskarsson Irene Kristdemokraterna 1:e ersättare 92
Söderström Jeanette Socialdemokraterna 1:e ersättare 93
Forsell Björn Sverigedemokraterna 1:e ersättare 94
Carlborg Lars Moderaterna 1:e ersättare 95
Petersson Bengt Centerpartiet 1:e ersättare 96
Magnusson Ewa Liberalerna 1:e ersättare 97
Johansson Håkan Kristdemokraterna 1:e ersättare 98
Wismén Johnny Socialdemokraterna 1:e ersättare 99
Vakant Socialdemokraterna 1:e ersättare 100
Hummel Glenn Sverigedemokraterna 1:e ersättare 101
Oscarsson Hans Socialdemokraterna 1:e ersättare 102
Pålsson Donald Sverigedemokraterna Ersättare 103
Sairafi Kamran Moderaterna Ersättare 104
Lusth Gun Moderaterna Ersättare 105
Kharazmi Sam Moderaterna Ersättare 106
Jarl Anders Moderaterna Ersättare 107
Jansson Henrik Moderaterna Ersättare 109
Algottson John Centerpartiet Ersättare 110
Hugoson Peter Centerpartiet Ersättare 111
Cunningham Carl Kristdemokraterna Ersättare 113
Hultberg Karin Kristdemokraterna Ersättare 114
Högberg Per Kristdemokraterna Ersättare 115
Lilja Berry Socialdemokraterna Ersättare 117
Nordin Simon Socialdemokraterna Ersättare 118
Tegvall Sofie Socialdemokraterna Ersättare 119
Ymer Camilla Socialdemokraterna Ersättare 120
Hashemi David Socialdemokraterna Ersättare 121
Lundholm Helené Socialdemokraterna Ersättare 122
Crnic Amir Socialdemokraterna Ersättare 123
Danås Lena Vänsterpartiet Ersättare 124
Edvardsson Johan Sverigedemokraterna Ersättare 125
Deichmann Elisabeth Sverigedemokraterna Ersättare 126
Zander Mikael Sverigedemokraterna Ersättare 127
Hvidsten Vibecke Sverigedemokraterna Ersättare 128
Bahko Bahig Sverigedemokraterna Ersättare 129
Petersson Gunnar Vårddemokraterna Ersättare 130
Wallby Sara Vårddemokraterna Ersättare 131
Isleborn Ulrik Moderaterna Ersättare 132
Andersson Annelie Moderaterna Ersättare 133
Elamsson Andreas Centerpartiet Ersättare 134
Öholm Jansson Gun-Ann Centerpartiet Ersättare 135
Svensson Agneta Liberalerna Ersättare 136
Nygårds Erik Liberalerna Ersättare 137
Antonsson Mats Kristdemokraterna Ersättare 138
Wågman Erik Socialdemokraterna Ersättare 140
Kohut Madelene Socialdemokraterna Ersättare 141
Stark Johan Socialdemokraterna Ersättare 142
Vakant Socialdemokraterna Ersättare 143
Mohlin Gabriella Socialdemokraterna Ersättare 145
Ragnarsson Cecilia Vänsterpartiet Ersättare 146
Svedberg Jan-Olof Sverigedemokraterna Ersättare 147
Wennblad Anders Sverigedemokraterna Ersättare 148
Wallgren Gabriel Sverigedemokraterna Ersättare 149
Larsson Arne Sverigedemokraterna Ersättare 150
Nilsson Bertil Moderaterna Ersättare 151
Källman Carina Moderaterna Ersättare 152
Stridh Bjurhager Carina Centerpartiet Ersättare 153
Stjärne Andrea Liberalerna Ersättare 155
Fryborn Anders Liberalerna Ersättare 156
Sveningsson Liisa Kristdemokraterna Ersättare 157
Victor Jan-Erik Kristdemokraterna Ersättare 158
Stamenkovic Nena Socialdemokraterna Ersättare 159
Myrvold Anette Socialdemokraterna Ersättare 160
Björnstedt Ulf Sverigedemokraterna Ersättare 161
Vakant Socialdemokraterna Ersättare 162
Lindgren Jonas Vänsterpartiet Ersättare 163
Berntsson Eva Kristdemokraterna Ersättare 164
Danås Lena Vänsterpartiet Ersättare 165
Danielsson Linda Socialdemokraterna Ersättare 166
Kilim Nadira Socialdemokraterna Ersättare 167
Nyberg Jeanette Socialdemokraterna Ersättare 168
Ragnarsson Cecilia Vänsterpartiet Ersättare 169
Falk Anne Vänsterpartiet Ersättare 170
Holmstedt Mats Moderaterna Ersättare 171